Köy Enstitüsü

*Fotoğraf
*ABD’den bir heyetin özellikle ziyaret edip notlar aldığı ve sonrasında kendi okullarında model oluşturduğu İzmir Kızılçullu Köy Enstitüsü.

Benim büyük amcam da köy enstitüsü mezunudur ve bu okulların verdiği eğitimin niteliğini amcam üzerinden kısaca anlatmak isterim.

Kendisi bu okullardan mezun olduktan sonra aldığı nitelikli sağlık eğitimi sayesinde doktoru olmayan köyünde hastalara ilgilenir, şifası için uygun merhem ve otları söyler ve gerekirse iğnelerini de bizzat kendisi yaparmış. Bulundukları yerde toprağa ekilecek en uygun ürünü ve bunlardan maksimum verimin nasıl alınacağını bilir ve köylüleri bu noktada çok güzel örgütlermiş. Çok güzel keman ve bağlama çalarmış çünkü köy enstitülerinden mezun olmak için en az bir enstrüman çalmayı bilmek gibi şahane bir kural varmış. Keman elinde köy meydanına indiği zaman köylüler gülümseyerek etrafında toplanırlarmış ki adeta masalsı bir sahne gibi. Zaten büyük yengemi de böyle tavlamış. Yengem, amcamın kendisine her akşam bir saat kitap okuduğunu da ekler hep. Ve çok güzel bir din eğitimi almıştır ki insanı daha çok rahatlatan ve gülümseten tasavvufi bir üslupla konuşur. Son derece nüktedan ve hoş sohbettir. Köydeki bütün dargınların arasını bulmak için ondan yardım isterlermiş hep. Annemi kaçıran babamla dedemin arasını da yine amcam bulmuştur ki çok sert mizaçlı dedemin iknası pek hayreti muciptir doğrusu. Birkaç yıl önce de bulunduğu şehrin en çok kitap okuyan insanı ödülünü aldı ki yaşı 80’lerin ortalarına yaklaşmış durumda.

Buradan bakıldığında durum gerçekten çok daha vahimdir benim açımdan. Evet, çok yazık etmişler bu okulları kapatarak.

Fotoğraf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bu sitenin arkasında WordPress.com'un gücü var.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: