DÜNYA’ YI BOYNUZLARI ARASINDA TAŞIYAN ÖKÜZ

Daha çok Türk topluluklarının mitlerinde yaygın olan ve dünyayı taşıdığı düşünülen hayvanlardan bir diğeri ise öküzdür.

Öküzün Hintlilerin kutsal hayvanı sayılması, bazı tanrıların bineği olarak kabul edilmesi ve aynı zamanda eski İran mitlerinde de sıklıkla geçmesi nedeniyle bu konudaki kaynağın İran ve Hindistan olması gerektiği düşünülmemelidir. Çünkü ne eski İran ne de Hint mitlerinde bu konuda doğrudan bir ifadeye rastlanmaz. Oysa dünyanın Öküz ya da Boğa’ nın boynuzları üzerinde durduğu şeklinde, kökeni daha eskiye dayanan ama yakın zamanda derlenmiş mitlere, Türk toplulukları arasında yeteri oranda mevcuttur.

Örneğin dünyayı taşıyan boğa fikrinin Tatarlar ( Türkler ) aracılığıyla İslami motifler içine girdiği bilinmektedir. Kırım Tatarları’ nın dünya okyanusunda büyük bir balık bulunduğunu ve balığın üzerinde boynuzlarıyla dünyayı taşıyan bir boğanın yer aldığını düşündüklerini biliyoruz.

Yine Batı Sibirya – Volga arasındaki Tatarlar da dünyanın dünyanın büyük bir boğa tarafından taşındığına inanmaktalar. Benzeri şekilde bir Kırgız mitinde de; Kozmik Okyanus’ ta sisin içinden çıkan bir taş üzerinde ayakta duran, boynuzları üstünde dünyanın yer aldığı ” DÜNYA BOĞASI ” ndan söz edilmektedir.

Ortaçağ Türk – İslam devri mitlerinde ise dünyayı taşıyan hayvan figürlerinin daha çok bir arada düşünüldüğü dikkati çekmektedir. Bu durumda, suyun üzerinde balık, onun üzerinde öküz ve onun da boynuzları üstünde dünya yer alır; ancak çoğu kere öküzün üzerinde duran bir meleğin dünyayı tuttuğu da görülür. Böylece burada, göğü veya dünyayı taşıyan figür, Atlas ve Pers mitlerindeki devler gibi, insan görünümlü bir figür haline gelmekte ve bu da İslami anlayışla uyuşturulmak suretiyle melek olarak nitelendirilmektedir.

Görüldüğü gibi, dünyayı taşıyan hayvan konusu Türk ve Doğu mitolojilerinde çok eski mitsel geleneklere bağlanmaktadır.

DÜNYA' YI BOYNUZLARI ARASINDA TAŞIYAN ÖKÜZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bu sitenin arkasında WordPress.com'un gücü var.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: