Derya Özel – Bana Masal Anlat

masal ile ilgili görsel sonucu

Genellikle anne ve çocuk arasındaki ilişkiyi yazılarına konu edinen Derya Özel 2014 yılında ilk kitabı İkizlerle Hayat’ı Destek Yayınları aracılığıyla çıkarmıştı. Aradan geçen üç yılın ardından 2017 yılının aralık ayında Bana Masal Anlat adını verdiği kitabını okuyucularıyla buluşturdu. Kitabın benimle buluşmasıysa iki ay gecikerek 2018 yılının şubat ayına denk geldi, keşke gecikmeseydi.

Kitabın arka kapak yazısında bir söz var: “Masallar çocukları uyutmak, büyükleri uyandırmak için anlatılır.” Kitabı okuduğunuz zaman hakikaten de öyle olduğunu anlıyorsunuz. Kitapta yalnızca Anadolu masallarına yer verilmiş olmasına karşın masalların pek çoğu daha önce dinlemediğimiz veya okumadığımız türden masallar. Zaten Youtube üzerinden Masal Deryası adlı kanalı açan Derya Özel’in masallar üzerine yoğunlaştığı kitabın kalitesinden de anlaşılıyor. Kendisi masal kitabı için oldukça çok uğraşmış. Verdiği büyük uğraş sonundaysa hem yetişkinler olarak kitabı sıkılmadan okuyabiliyoruz, hem de çocuklara anlattığımız zaman onları sıkmıyoruz.

Kitabın bir diğer dikkat çeken noktasıysa hiç şüphesiz içinde yer alan illüstrasyonlar. Her masalın başına eklenen masalla ilgili illüstrasyonlara bakarak masalı tahmin etmeye çalıştım ve doğrusu epey eğlendim. İllüstrasyonların usta bir el tarafından tasarlandığı oldukça bariz. Bariz olan diğer noktaysa alıntıların özenle seçildiği. Her masalın önünde anonim veya ünlü bir insandan alıntılar yer alıyor ki hepsi başlı başına özlü bir masal niteliğinde.

Destek Yayınları 2017 yılının aralık ayına kadar 879 kitap yayınlamış olmasına karşın Bana Masal Anlat ilk masal kitabı ve doğruyu söylemek gerekirse güzel bir başlangıç yapmış. Kitabın tek eksik noktası var, o da okurken uyku getirmesidir. Çocukluğumdan kalma bir alışkanlık olsa gerek, masal duyunca dayanamıyorum.

  • Kitap İncelemesi
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bu sitenin arkasında WordPress.com'un gücü var.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: