BİRAZDA GÜLÜMSEYİN :)

Hadi hadi tutmayın kendinizi gülün 😉
EK 1
10 Maddede Gülümsemenin Psikolojik Etkisi

1- Gülümsemek stres seviyenizi ve anksiyete düzeyinizi azaltır.

Stresli bir ortamda gülümsemek ve öylece kalmak hiç kolay değil. Ancak yapılan bir çalışmada; yoğun stres içeren bir ortamda, gülümseyen insanların kalp atım hızı, daha nötr bir ifadesi olan kişilere göre daha düşük çıkmış. Yani gülümsemenin stresi azaltmakla oldukça ilgisi var. Bir dahaki sefere yoğun strese maruz kaldığınızda sakin olun ve sevdiğiniz bir komedyenin showlarından bir bölüm açın, zamanla stresiniz azalacaktır.

2- Gülümsemek endorfin salgılatır.

Gülümsemek endorfin salgılatarak stres ve anksiyetenizi yönetmenize yardım eder. Endorfin ağrı-acı hissini hafifleterek sizi daha mutlu kılar. Koşu gibi yoğun bir egzersiz sonrası hissettiğiniz o mutluluk hissini endorfine borçlusunuz. Peki daha az eforla bu hissi nasıl yakalarız dersek cevabı basit: gülümsemek, gülmek ve güldürmek!

Gülümsemek Bulaşıcı mıdır?

3- Gülümsemek bulaşıcıdır.

Birini gülerken gördüğünüzde beyniniz bunu ayna nöronlar aracılığıyla taklit eder ve siz de kendinizi gülümserken bulursunuz. Yani gülmek bulaşıcıdır. Yapılan bir çalışmaya göre birini gülerken gördüğünüzde beyninizin yüz hareketlerini kontrol eden bölümü aktive oluyor sonucunda siz de kendinizi gülümserken buluyorsunuz.

4- Gülümsemek sizi çok daha çekici kılar.

Gülümsemek için harika bir sebep daha! Gülümsemek sizi daha uyumlu, çekici ve empatik kılar. Europan Journal of Social Psychology’nin yaptığı çalışmada gülümsemenin kişileri daha çekici kıldığı kanıtlanmıştır.

Gülümsemek gençleştirir mi?

5- Gülümsemek sizi daha genç gösterir.

Gülümsemek sizi sadece daha çekici kılmaz aynı zamanda daha genç de gösterir. Gülümserken yukarı kalkan kaslarımız daha genç görünmemize yardımcı olur. Bir gün boyunca gülümsemeye çalışın. Günün sonunda çok daha genç göründüğünüzü ve daha iyi hissettiğinizi deneyimleyeceksiniz.

6- Gülümsemek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Gülümsemek bağışıklık sistemimizi daha güçlü kılar. Böylece bizi hastalıklardan koruyan akyuvarlara sadece gülümseyerek çok büyük bir iyilik yapmış oluruz. Gülümsemek daha güçlü bir savunma sistemi dolayısıyla daha az hastalık demek.

.7- Gülümsemek sizi daha ulaşılabilir kılar.

Bu demek oluyor ki daha çok arkadaş edinmek istiyorsanız lütfen kaşlarınızı çatmayı bırakın ve hemen şimdi gülümseyin! Yapılan bir çalışmada gülümseyen bir insan sosyalleşmek açısından daha tercih edilir olmuş. Yüzünüzdeki gülümseme insanların sizinle iletişim kurması için bir davetiyedir.

8- Gülümsemek sizi daha huzurlu hale getirir.

Genetik olarak aldığımız birtakım eğilimler vardır; ancak gülümsemek bu durumun etkisini azaltabilir. Yapılan bir çalışmada sakarlığın üstesinden gülümsemeyle gelinebilmiştir. Yani belki sakarlığınız genetik mirasınızdır; ancak gülümsemeyle sakarlığın üstesinden gelebilirsiniz.

9- Gülümseyerek çok daha güvenilir bir izlenim bırakırsınız.

Daha güvenilir bir imaj kazanmak istiyorsanız sadece gülümsemeniz yeterli. Güvenilir olmak elbette kolay kolay elde edilecek bir unsur değildir. Bu kişide olan bir erdemdir. Ancak Pittsburgh Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada ifadesiz insanlara göre gülümseyen insanlar çok daha güvenilir bulunmuş. Tabi siz yine de sadece gülümsemenin yardımına sığınmayın. Güvenilir olun.

Liderler gülümsemeli mi?

10- Gülümsemek sizi daha iyi bir lider yapacaktır.

Güçlü bir konumdaysanız ya da olmak istiyorsanız belki de başarının anahtarı gülümsemede gizlidir. Montpellier Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı gülümsemenin liderlik ve yöneticilik için oldukça etkili bir anahtar olduğunu keşfetmişler. Bu nedenle liderlik özelliğinizi bütün yönleriyle sergilemek istediğinizde yüzünüze gülücük kondurmayı da lütfen unutmayınız.

Kaynaklar:

Inspiyr
VeryWell.com
Wikipedia.org/World_Smile_Day

BİRAZDA GÜLÜMSEYİN :)

Reklamlar

BİRAZDA GÜLÜMSEYİN :)” için 7 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bu sitenin arkasında WordPress.com'un gücü var.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: